1- وجود درختان دور حرم آقا سید حمید(ع) ، با دارا بودن قطری بالغ بر هفت متر ، که کارشناسان میراث فرهنگی عمر درخت را قریب به 700سال تخمین زده اند، خود دلیل بر سکنی گزیده افراد و کشت این درختان چنار به تعداد محدود در گذشته های دور است.

2- وجود زمین مزروعی به مساحت حدود 1500متر مربع که با حفر یک یا دو متری زمین آن میتوان به آثار و نشانه های گلی و خشتی دست یافت که حکایت از  رونق اقتصادی منطقه در گذشته های دور دارد و نشان دهنده ی قدیمی بودن روستا میباشد.

3-دلایل تحلیلی که استاد محمد مهدی فقیه جلالی {بحرالعلوم گیلانی}در جلد اول کتاب سیمای کوچان در مورد وجه تسمیه ی روستای فوشازده  ارائه مینماید به فرض صحت که تاریخ 812 ه.ق را ذکر کرده قدمت این روستا را حدود هفت قرن بیان میدارد.

درباره وجه تسمیه و قدمت این روستا میتوان از مزار موجود در آن ، این جهت را معلوم کرد . بقعه فوشازده مدفن فقیه حامد اشکوری از فقهای بنام قرن نهم هجری است که بعدها به تخفیف حمید خوانده شده و او را به امام موسی کاظم(ع) منتسب داشته اند. به طور حتم فوشازده که لفظ صحیح آن پوشازده یا پوشال زده است حکایت از پوشش و آتش زدن شی یا شخصی در مکانی خاص دارد دارد، یعنی کسی یا شخصی را به وسیله  شیی پوشش داده و او را آتش زده اند کما اینکه این مطلب از لحاظ تاریخی نیز ثابت شده و اینجا محل آتش زدن یا از رودخانه بیرون آوردن فقیه حامد اشکوری است که به دست سربازان مهدی کیا در سال 812 ه.ق به طرز فجیعی به قتل رسید او را اول در کوب و بوریا پیچیده و نفت ریخته و سوزاندند و سپس جسدش را در رودخانه شیم رود انداخته اند تا اینکه در این منطقه اهالی او را گرفته و دفن نموده اند. بنابراین فوشازده همان پوشازده به قضیه پوشش دادن فقیه حامد اشکوری و آتش زدن او برمیگردد و قدمت این روستا باید حدود هفت قرن باشد.ارسال در تاريخ سه شنبه بیست و سوم آذر ۱۳۸۹ توسط davood pouresmail

شارژ ایرانسل

فروشگاه اينترنتي ايران آرنا

تفریح و سرگرمی

دانلود